Centrālajām bankām ir pēdējais laiks izmantot mākslīgā intelekta “zelta drudzi”

Mākslīgais intelekts strauji un plaši apgūst ekonomiku – un centrālie baņķieri, iespējams, palaidīs garām zelta drudzi, teikts jaunākajā ekspertu ziņojumā, raksta Euronews.  

Starptautisko norēķinu bankas (Bank for International Settlements) pētījumā centrālās bankas tiek aicinātas uzlabot savu spēli un pārdomāt datu izmantošanu tehnoloģiju cunami ietekmē.

“Mākslīgais intelekts ir pārņēmis pasauli un izraisījis zelta drudzi,” žurnālistiem sacīja ietekmīgās Bāzelē bāzētās institūcijas pētījumu vadītājs Hjuns Songs Šins, piebilstot, ka šī tehnoloģija “ietekmē centrālo banku kā ekonomikas pārvaldītāju pamatdarbību”.

Proti, mākslīgais intelekts var “šķirot datus un atrast adatas siena kaudzē, ļaujot veikt sarežģītākas ekonomikas prognozes”, kas palīdz centrālajiem baņķieriem cīnīties ar inflāciju, teica Šins.

Šie secinājumi, visticamāk, būs ietekmīgi, ņemot vērā, ka BIS – pasaules centrālo banku grupai – ir būtiska loma finanšu sektora standartu noteikšanā, un AI ir joma, kurai daudzi finanšu regulatori pievērš lielu uzmanību.

Briselē Eiropas Komisija, kas tikko pieņēmusi revolucionāru likumu par mākslīgā intelekta regulēšanu, pārbauda, vai tā izmantošana banku nozarē var izraisīt aizspriedumus, paniku vai vienkārši sliktus padomus.

Šins atzīst dažas no šīm nepilnībām – arī to, ka tādi lieli valodas modeļi kā ChatGPT spēj droši sniegt nepareizas atbildes.

“Maldināšana ir šo modeļu iezīme, nevis kļūda,” teikts BIS ziņojumā, piebilstot, ka to “atšķirīgais kļūdu modelis” liecina, ka tiem nepiemīt patiesa izpratne.

Tomēr Šins pozitīvi vērtēja arī mākslīgā intelekta pašreizējo pielietojumu komerciālajā finanšu sektorā – ekonomikas jomā, par kuru centrālie baņķieri izrāda īpašu interesi.

Veicot atkārtotas procedūras, kas jāveic daudzām bankām, piemēram, atbilstības nodrošināšanu, “ir pierādīts, ka mašīnmācīšanās rīki šos uzdevumus padara daudz vieglākus … neradot jaunus riska veidus”, teica Šins.

Šins norādīja uz vienu pētījumu, kas liecina, ka īpaša veida mākslīgā intelekta tehnoloģija, kas pazīstama kā grafiskais neironu tīkls, var atklāt gandrīz četrus no pieciem pārrobežu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas gadījumiem, salīdzinot ar tikai 17 % panākumu, izmantojot tradicionālo uz noteikumiem balstīto modeli.

“Efektivitātes un precizitātes pieaugums ir vienkārši ārkārtējs,” par mākslīgā intelekta metodēm teica Šins.

Tāpat kā citu iepriekšējo tehnoloģiju viļņu gadījumā, pastāv bažas, ka mākslīgā intelekta ienākšana varētu izraisīt plašu bezdarbu, jo mašīnas aizstās cilvēkresursus.

Taču Šins šķita mierīgs attiecībā uz domu, ka tas varētu notikt viņa paša nozarē vai ka Kristīni Lagardu vai Džeromu Pauelu varētu aizstāt roboti.

 

Leave a Comment